Z KUŞAĞI-YENİ NESİL MÜŞTERİLER

200 Milyar dolarlık satın alma gücüyle, 90 ’sonrası doğan milenyumların birçok marka için hayati bir önemi olduğu inkar edilemez bir gerçek. Onlar önemlerini korurken resme dünya nüfusunun hemen hemen yüzde 26’sını oluşturan başka bir figür girdi; z kuşağı.

Pazarlama iletişimi için hedef müşterinin en kapsamlı şekilde tanınması her zaman hayati bir önem taşımıştır. Nasıl düşünüyorlar, nasıl yaşıyorlar, inançları, tercihleri, öncelikleri neler?

İşte kuşak çalışmaları bu anlama ihtiyacından yola çıkarak belirli tarihsel konjonktürün etkisi ile kendine özgü davranış ve değerler geliştiren tüketicileri sınıflandırarak onlara doğru şekilde yaklaşma hedefi ile başladı.

Kuşak dendiğinde akla yaklaşık olarak aynı yıllarda doğmuş, aynı çağın şartlarını, tarihini, sosyal olaylarını, benzer sıkıntılarını paylaşmış kişiler geliyor. Son 25 – 30 yılda doğan kuşakları etkileyen en önemli gelişme ise şüphesiz teknoloji . İnternet ve cep telefonlarının hayatımıza girmesi, bireylerin davranışlarında ve yaşayış biçimlerinde ortak izler bırakıyor.

Bugün kuşakları anlamaya olan ilgi özellikle iş dünyasında hem İK hem Pazarlama alanlarında artarak devam ederken 2000 sonrası doğan ve Z kuşağı olarak adlandırılan, en yaşlısı 18 yaşın altında olan ve teknoloji, özellikle de sosyal medyanın içine doğan bu kuşak için başlıca ipuçları şöyle:

1-Kendi markalarını yaratmalarına yardımcı olun

Kendilerinden önceki kuşak milenyumların üniversite sonrası iş bulmada zorlandıklarını gören Z Kuşağı, iş dünyasına erken atılmanın önemini biliyorlar. Mahallelerinin süpermarketinde çalışmak onlara yetmediği için gönüllü olarak, online mağazalar kurarak ve büyük şirketlerin elçileri olarak çalışıyorlar.

Her daim kişisel markalarını geliştirmenin yollarını arıyorlar. İşte siz de tam olarak burada devreye giriyorsunuz.

Z’leri onlar markalarını yaratırken kendi markanızın bir parçası olmaya davet edin. Sosyal medya elçilikleri, influencer kampanyaları ve görsel deney grupları oluşturmak Z’lileri erkenden sizin şirketinizin bir parçası gibi hissettirmekle kalmayıp, kendi online varlıklarını geliştirmelerini de sağlayacak.

2-Selfie çıtanızı yükseltin

Z Kuşağı’ndan bireylerin Instagram sayfalarını taradığınızda gördüğünüz birden çok selfie (özçekim fotoğrafı) olacak. Siz de markanızı onların kendilerini ortaya koyduğu gibi öne çıkardığınızda dikkat çekersiniz.

Z’ler yüzü olmayan bir şirketle konuşmak istemiyorlar, aksine ilgi çekici bir kişilikle iletişime geçmek istiyorlar. Kamera arkasında neler döndüğünü açık edin ve daha planlı ve sıkı olmaktansa spontane ve dürüst gönderiler tercih edin.

Ekstra olarak, insanların empati kurabileceği bir konuşmacı seçin. Bu kişiler YouTuberlar ya da Vine fenomenleri olabilir. Z Kuşağı, halkın beğenisiyle bir noktaya gelen bu ünlülerin söylediklerine değer verir.

3-Önce kaliteye yoğunlaşın

Deneyimlere yatırım yapmayı tercih eden milenyumların aksine, Z Kuşağı “cool” ürünlere sahip olmayı tercih ediyor –ama burada da bir püf noktası var. Dünyadaki bütün verinin parmak uçlarında olmasıyla Z’ler aynı zamanda tercihlerinde çok seçiciler. Satın almadan önce etraflı bir araştırma yapan Z’lere sunacağınız ürün kalite testini geçmezse hiçbir pazarlama kampanyası yeterli olmaz.

4-Etki hala önem taşıyor

Milenyumlar ve Z Kuşağı arasında önemini yitirmeyen değerlerden biri de dünya üzerinde bir değişime vesile olmak. Ancak bu durum Z’lerde biraz daha değişiyor; onlar etkiyi istemekle kalmayıp, etkinin yarattığı değişimi görmeyi de istiyorlar. Şirketinizin Z Kuşağı’nın önemsediği değerlere önem verdiğini söylemeniz değil, aynı zamanda bunu göstermeniz de gerekiyor. Sosyal sorumluluk projelerini çalışma stratejinize entegre edip Z Kuşağı’nın yardımını kullanıp bunu güncellemeler, videolar ve yaşanan hikayelerle desteklediğinizde bir taşta iki kuş vurup hem Z’lerin dikkatini çekersiniz, hem de markanızın itibarını yükseltmiş olursunuz.

Z Kuşağı genç olabilir ama bilgili ve hırslı. Bu özellikleri, jenerasyonu en önemli tüketici grubu haline getirecek. Vakit gözlerinizi açıp harekete geçme vakti.

Kaynak: entrepreneur.com