ALBARAKA

Albarakatürk’ün yeni projesi olan, dijital bankacılık uygulaması Insha’nın tanıtım etkinliği için konsept geliştirmeden başlayarak tüm iletişim faaliyetlerini üstlendik. Yurt dışında yaşayan Türkleri hedefleyen ve ekibimiz tarafından geliştirilerek uygulanan Insha Comfort Zone başarı ile tamamlandı.

Kovandan neler çıktı?
  • Marka İletişimi
  • Konsept Geliştirme
  • Video Prodüksiyon
  • Etkinlik Yönetimi
  • Basılı Tanıtım
  • Outdoor Tanıtım

PROJE HAKKINDA

Faizsiz bankacılığın öncüsü Albaraka Türk Katılım Bankası, 30 seneyi aşkın deneyim ve uzmanlığımızı en yeni ve en hızlı yollarla sınırlarının ötesine taşımaya karar verdi. Bu amaçla yola çıkarak faizsiz bankacılığı Avrupa’da yaymak için kolları sıvadı. Bir altyapı bankacılığı hizmeti sunan SolarisBank ile geliştirdiği işbirliği sonucunda “Insha” adıyla faizsiz dijital bankacılık modelini ortaya çıkardı.

Albarakatürk’ün katılım bankacılığını küresel anlamda geliştirmek ve dünyanın en iyi katılım bankası olma hedefini bir adım ileri taşımak amacıyla geliştirdiği Insha markasını hedef kitlesine tanıtmak için bir proje geliştirdik. Avrupa’da hizmet verecek bir dijital bankacılık hizmeti olan Insha’nın öncelikli hedef kitlesi Almanya’da yaşayan Türklerdi. Yıldız markamızın iletişimini planlarken insanların kalplerine dokunmak aynı zamanda fiyat fayda dengesini optimal tutarak akılda kalmayı hedefliyorduk. Peki bu kadar niş hedef bir kitleye sınırlı süre ve bütçeyle ulaşmak nasıl mümkun olacaktı? İşe doru mecrayı bulmakla başladık. Kapıkule sınır kapısı temmuz ağustos döneminde yaklaşık 500.000 aracın giriş yaptığı oldukça yoğun bir bölgeydi. Giriş yapanların büyük bir çoğunluğunu ise Avrupa’da yasayan Türkler oluşturuyordu. Insha’yı hedef kitlesiyle buluşturmak için doru yeri bulmuştuk. Sırada doğru bir yaklaşımı seçmek vardı. Memlekete giriş yapan Türkleri analiz ettiğimizde uzun bir yolculuk sonrası yorgun ama heyecanlı olduklarını aynı zamanda dinlenme ve iletişim ihtiyaçları bulunduğunu gördük. Bu kendini islami değerlere bağlı sıcak ve yenilikçi bir marka olarak tanımlayan Insha için iyi bir fırsattı. Öncelikle hedef kitlemizi sıcak bir mesajla karşılamak için, üzerinde “Memlekete Hoşgeldin” yazan bir reklam tasarladık, sınır girişinde dev bir outdoor panoyu bu reklamla giydirdik. Insha 1 ay süren saha çalışması süresinde yaklaşık 500 000 kişinin görüş alanına girmişti. Ama hedef kitlemizin ihtiyaç duygusuna daha çok dokunmak istiyorduk. Bu yüzden gümrük kapalı alanı içinde konforlu bir dinlenme locası oluşturduk. Bu locada önemlı ihtiyaçları olanlara ücretsiz internet sağladık. Dinlenmeye ve sevdiklerine sağ salim ulaştıklarını haber vermeye gelenleri bir de jest bekliyordu. Memleket çayını ilk Insha hediye ediyordu. Yol yorgunluğunu atmak isteyenler masaj koltuğumuzda dinlenirken, mescit ve abdesthaneyi kullananlar için hediyemiz nostaljik bir mendil oldu. Akılda kalıcılığı artırmak ve kapalı alana girmeyenlere de ulaşmak için hazırladığımız oto kokularını sırada bekleyen kişilere dağıttık. Bu sırada onlara Insha’nın bankacılık hizmetlerinde sağladığı avantajlardan bahsettik.

Sonuç olarak, hedef kitlemizle marka değerlerimiz doğrultusunda uyum içerisinde bir iletişim kurmayı başarmıştık. Doğru stratejiler kullanarak Insha’yı potansiyel müşterileriyle sade ama etkili bir şekilde tanıştırmış, 500.000’e yakın kişinin markamızdan haberdar olmasını sağlamıştık.